NATURALNY MIÓD Z MAZOWSZA

 

BUDUJ Z NAMI SWOJE ZDROWIE!

szkolenie

Tradycje pszczelarskie w mojej rodzinie odziedziczyłem po dziadku, który od lat 50 -siątych XX wieku, prowadził pasiekę w ilości około 100 rodzin. Już wtedy prowadził on gospodarkę wędrowną choć przewóz dużych i ciężkich uli leżaków nie był wcale łatwy.

 

Ten rodzaj gospodarki pasiecznej stosuje się w przypadku braków występowania w najbliższej okolicy miododajnych pożytków roślinnych. Od tamtego czasu w tym sensie niewiele się zmieniło Mazowsze posiada liczne walory krajobrazowe, leśne jednak nie jest i nigdy nie będzie rolniczym zagłębiem.

 

Dlatego chcąc kontynuować pszczelarską pasję z nadzieją na sukces, muszę liczyć się z dość dalekimi wyjazdami. Dzięki temu posiadam w swojej ofercie doskonałe miody gatunkowe. Czasami nawet z terenów odległych o 200km. Aby ugruntować swoją wiedzę ukończyłem państwowe technikum pszczelarskie im. Zofii i Tadeusza Wawrynów (jest to jedyna taka szkoła na świecie). Wiedza zdobyta w szkole a także przekazana podczas dyskusji przez poznanych tam kolegów pszczelarzy, umocniła mnie w chęci samodzielnego , racjonalnego prowadzenia gospodarstwa pasiecznego.

 

 

ZOBACZ NASZ BLOG

WYSOKA JAKOŚĆ 

Pszczelarstwo - wbrew pozorom - tak jak każda dziedzina podlega nieustannemu rozwojowi. Dlatego często uczestniczę w zjazdach i kongresach branżowych, regularnie czytam literaturę i czasopisma pszczelarskie poszerzając swoja wiedzę. Istotne jest to zarówno pod kątem przeciwdziałania nowym zagrożeniom, które dotykają samych pszczół ale także w zakresie dbania o jakość produktów pszczelich. Aby moi klienci mieli gwarancję iż otrzymują produkt najwyższej jakości.


Pasiekę już w ulach nowej konstrukcji, prowadzę samodzielnie od 2004 roku. Bazuję na konstrukcji ula Langstrotha i Dadanta, które uważam za dobre na polskie warunki.

 

KONTAKT

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.